Krzysztof Dybciak, urodzony 12 lutego 1948 roku w Łukowie, jest znanym polskim krytykiem literackim oraz teoretykiem literatury. W trakcie swojej kariery zdobył reputację jako czołowa postać w dziedzinie krytyki literackiej.
Obecnie Dybciak pełni funkcję profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów.
Życiorys
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, rzucając fundamenty dla swojej przyszłej kariery, którą zakończył w 1971 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie obronił swoją pracę doktorską w 1980 roku. W latach 1985–2000 związany był z Wydziałem Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1986 roku uzyskał habilitację, a w 1992 roku został profesorem. Od roku 2000 prowadzi Katedrę Literatury XX Wieku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w 2007 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
W ciągu swojej kariery był redaktorem lub członkiem kolegiów redakcyjnych w wielu cenionych czasopismach literackich, takich jak: „Teksty. Dwumiesięcznik IBL i KNoLP PAN”, „Roczniki Humanistyczne KUL”, „Ethos. Kwartalnik”, „Arka. Literatura-Historia-Polityka”, „Arcana. Kultura. Historia. Polityka” oraz „Topos. Dwumiesięcznik Literacki”. To świadczy o jego aktywności i zaangażowaniu w rozwój polskiej literatury i nauki.
Wieloletnia praca w dziedzinie literatury przyniosła mu uznanie oraz liczne nagrody. Jest laureatem Nagrody Kościelskich (1981), Nagrody Fundacji POLCUL (1987), a także stypendium Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu w 1994 roku. W 2003 roku odznaczono go nagrodą rektora UKSW, a w 2013 roku otrzymał wyróżnienie od Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka. W 2021 roku zdobył prestiżową Nagrodę Grand Prix im. Witolda Hulewicza.
Kolejnym krokiem w jego działalności było zasiadanie w kapitule Nagrody im. Jacka Maziarskiego oraz Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Dodatkowo, Krzysztof Dybciak jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Towarzystwa Naukowego KUL. Jego działalność na rzecz kultury i literatury została również dostrzegana w politycznej sferze, jako członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Znajdował się również w Warszawskim Społecznym Komitecie Poparcia Jarosława Kaczyńskiego podczas przedterminowych wyborów prezydenckich w 2010 roku i Kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2015 roku.
W 2018 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co potwierdza jego istotny wkład w polską kulturę i literaturę. Krzysztof Dybciak pozostaje ważną postacią w polskim środowisku literackim, nadal aktywnie współtworząc współczesny krajobraz literacki.
Publikacje
Krzysztof Dybciak jest autorem wielu znaczących prac, które kształtują polską literaturę oraz krytykę. Poniżej przedstawiamy listę jego publikacji zawierającą zarówno książki, jak i redagowane przez niego teksty:
- Gry i katastrofy (1980),
- Personalistyczna krytyka literacka (1981),
- Wiersze z czasu gier i katastrof (1982),
- Panorama literatury na obczyźnie (1990),
- Karol Wojtyła a literatura (1992),
- Trudne spotkanie: literatura polska XX wieku wobec religii (2005),
- Wokół czy w centrum literatury? Studia o krytyce i eseju (2016),
- Ponad 500 tekstów w czasopismach i książkach zbiorowych, zredagował kilkanaście książek naukowych i antologii.
Przypisy
- XXVI Gala Nagród im. Witolda Hulewicza – Witold Hulewicz [online] [dostęp 05.07.2022 r.]
- XXVI Gala Nagród im. Witolda Hulewicza – Witold Hulewicz [online] [dostęp 27.06.2022 r.]
- Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 30.05.2020 r.]
- Nagroda im. Jacka Maziarskiego. jacekmaziarski.org. [dostęp 23.05.2019 r.]
- Warszawski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego. jaroslawkaczynski.info. [dostęp 19.09.2017 r.]
- Krzysztof Dybciak, prof. dr hab.. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. [dostęp 31.07.2014 r.]
- Laureaci. Nagroda Kościeliskich. [dostęp 31.07.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krzysztof Pakuła | Janina Fabierkiewicz-Szyrkowa | Antoni Wałecki | Jan Przybysław Majewski | Jerzy Ostrowski (kartograf) | Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska | Maria Sten | Konstanty Mirecki | Franciszek Krupiński | Jerzy Sierociuk | Jacek Dmoch | Stefan Kondracki | Adam Kryński | Janusz Augustynowicz | Beata Zarzycka | Józef Andrzej LisowskiOceń: Krzysztof Dybciak