UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łuków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jerzy Sierociuk


Jerzy Adam Sierociuk, który przyszedł na świat w 1950 roku w Łukowie, to renomowany polski językoznawca oraz specjalista w dziedzinie dialektologii. Jego wkład w badania nad językiem i dialektami polskimi czyni go znaczącą postacią w polskim środowisku akademickim.

Obecnie Sierociuk jest zatrudniony na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wnosi swój ogromny bagaż doświadczeń do badań i dydaktyki. Jako redaktor czasopisma „Gwary dziś”, które jest wydawane przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, ma realny wpływ na rozwój i popularyzację badań dialektologicznych w Polsce.

Życiorys

Jerzy Sierociuk w swojej karierze akademickiej zdobył znaczące wykształcenie. W latach 1969–1974 studiował polonistykę na UMCS w Lublinie, gdzie pod kierunkiem prof. dr hab. Teresy Skubalanki uzyskał tytuł magistra. Tematem jego pracy była analiza: Język konstytucji i uniwersałów poborowych XVII wieku. W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w życiu akademickim jako członek redakcji krajowego pisma językoznawczego „Językoznawca”.

W latach 1977–1979 pełnił obowiązki lektora języka polskiego na Uniwersytecie Aleksandra Jana Cuzy w Jassach. W roku 1983 uzyskał stopień doktora na UMCS w Lublinie pod opieką doc. dr hab. Jerzego Bartmińskiego, z rozprawą dotyczącą: Elementy interdialektalne w polskiej pieśni ludowej. W 1993 roku, jako członek zespołu Instytutu Slawistyki PAN, brał udział w badaniach dotyczących języka polskiego na obszarze Ukrainy.

Habilitację, uzyskaną w 1997 roku na tym samym uniwersytecie, Jerzy Sierociuk przygotował na podstawie pracy: Budowa wybranych formacji rzeczownikowych – szczególnie nazw miejsc – w gwarach między Wisłą a Wieprzem. W trakcie tego procesu przeprowadził skrupulatne badania gwar Lubelszczyzny, dokumentując nagrania w 65 miejscowościach w celu analizy słowotwórstwa. Zgromadzone nagrania zostały przekazane do archiwum fonograficznego Pracowni Dialektologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2014 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Od 1996 roku Jerzy Sierociuk jest związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 1 listopada 2002 roku objął stanowisko kierownika Zakładu Dialektologii Polskiej. Od 1 kwietnia 2009 do 31 grudnia 2020 roku pełnił funkcję kierownika Pracowni Dialektologicznej, przyczyniając się do rozwoju badań w tej dziedzinie.

Publikacje

Jerzy Sierociuk to autor licznych publikacji, które znacząco przyczyniły się do badań nad językiem i folklorem. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najważniejszych dzieł:

  • Pieśń ludowa i gwara, Lublin 1990,
  • Budowa wybranych formacji rzeczownikowych – szczególnie nazw miejsc – w gwarach między Wisłą w Wieprzem, Lublin 1996,
  • Słownik języka mieszkańców ziemi łukowskiej. Praca na roli i w gospodarstwie, pod red. J. Sierociuka, Poznań 2019,
  • Regionalizmy tekstów prawniczych XVII wieku, /w:/ Polszczyzna regionalna w okresie renesansu i baroku, Wrocław 1984, s. 83-90,
  • Z elementów interdialektalnych w polskich pieśniach ludowych: końcówka -owie, „Acta Universitatis Lodziensis” Folia Linguistica nr 12, Łódź 1986, s. 289-302,
  • Zmiany językowe w lubelskiej pieśni ludowej w obrębie słownictwa nazywającego 'matkę’, „Literatura Ludowa” 1986 nr 2, s. 53-58.

Przypisy

  1. Pracownia Dialektologiczna UAM; historia [online], dialektologia.amu.edu.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  2. Gwary Dziś – Wydawnictwo PTPN [online], wydawnictwo.ptpn.poznan.pl [dostęp 09.07.2020 r.]
  3. M.P. z 2014 r. poz. 548
  4. Spis wszystkich publikacji dostępny na: http://dialektologia.amu.edu.pl/teksty/publikacje_JS.pdf

Oceń: Jerzy Sierociuk

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:20