UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łuków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Krzysztof Czubaszek


Krzysztof Czubaszek, urodzony 5 stycznia 1974 roku w Łukowie, to osoba o wielostronnych umiejętnościach i bogatym wykształceniu.

Jest doktorem nauk humanistycznych, co świadczy o jego głębokiej wiedzy teoretycznej w dziedzinie historii oraz filologii.

Jako menedżer kultury, prowadził szereg inicjatyw związanych z promowaniem sztuki oraz edukacji kulturalnej.

Specjalizuje się w komunikacji społecznej i mediów, co czyni go ekspertem w dziedzinie przekazywania informacji oraz prowadzenia dialogu społecznego.

Krzysztof Czubaszek jest również wykładowcą, dzielącym się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami studentów.

W ciągu swojej kariery był autorem licznych publikacji prasowych oraz książek, które przyczyniają się do wzbogacenia polskiej literatury i nauki.

Dodatkowo, pełnił funkcje samorządowe, co pokazuje jego zaangażowanie w działalność lokalnych społeczności.

Życiorys

Krzysztof Czubaszek to uznana postać w dziedzinie kultury oraz historii. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim w 1998 roku, a następnie podjął szereg studiów podyplomowych, w tym z zakresu komunikacji społecznej i mediów w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w 2003 roku. W 2011 roku ukończył podyplomowe studia menedżerskie dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania UW, a niedawno, w 2023 roku, uzyskał tytuł Executive Master of Business Administration w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

W 2006 roku obronił pracę doktorską z historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Życiu Warszawy”, a z czasem współpracował z wieloma innymi publikacjami. W 2017 roku założył miesięcznik „Życie Śródmieścia”, a w latach 2019-2024 pełnił funkcję redaktora naczelnego tego czasopisma.

Od 2000 roku związany jest z warszawskim samorządem, gdzie rozwijał swoją karierę w różnych obszarach, z naciskiem na kulturę oraz promocję. Pełnił rolę zastępcy burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w latach 2012-2015, by następnie, w latach 2017-2019, objąć stanowisko burmistrza tej dzielnicy.

W maju 2021 roku objął stanowisko dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Oprócz tego, zainicjował Festiwal Nowe Oświecenie, a od jego pierwszej edycji w 2022 roku sprawuje funkcję dyrektora programowego.

Krzysztof Czubaszek jest również badaczem historii społeczności żydowskiej w Łukowie. Na jego koncie znajduje się wiele inicjatyw mających na celu upamiętnienie żydowskiej przeszłości tego miasta. W 2020 roku został członkiem „Poland Forum” w Finkler Institute of Holocaust Research na izraelskim Uniwersytecie Bar-Ilana, a w 2023 roku przyjął członkostwo w Sieci Forum Dialogu, która promuje relacje polsko-żydowskie oraz dba o dziedzictwo żydowskie w Polsce.

Jego pasje obejmują także popularyzację życia i twórczości Juliusza Verne’a. Jest założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a oraz członkiem międzynarodowych organizacji, takich jak Société Jules Verne (Paryż) oraz Centre International Jules Verne (Amiens).

Od 2022 roku zasiada w Radzie Biznesu Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, Filii w Warszawie. W swoim dorobku ma powieść Patron z 2008 roku oraz szereg prac historycznych, takich jak: Żydzi Łukowa i okolic (2008), Przemiany społeczno-religijne na terenie parafii Ulan od XV do początku XX wieku (2010), Twarze. Fotografie Żydów łukowskich (2017), Skrzyszew. Monografia (2017), Stanisław Żemis – świadek zagłady Żydów w Łukowie (2019) oraz Josef Bürger. Kat łukowskich Żydów (2024).

Czubaszek został odznaczony wieloma nagrodami i medalami, w tym złotą odznaką honorową Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za działalność społeczną oraz zasługi dla Warszawy, medalem jubileuszowym TPW za wkład w rozwój organizacji, a także odznaką honorową Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego za społeczną działalność. Dodatkowo, posiada złotą odznakę honorową Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, odznakę „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, jak i odznakę Pamięci Krystyny Krahelskiej za działalność na rzecz ocalania pamięci o Powstaniu Warszawskim.

W 2017 roku został nominowany do nagrody „Złote Skrzydła – Człowiek Roku” przyznawanej przez „Tygodnik Siedlecki”. W latach 2020-2023 z powodzeniem zdobył najwyższe szczyty 28 polskich pasm górskich, co pozwoliło mu dołączyć do grona zdobywców Korony Gór Polski. W 2024 roku odbył samotną podróż dookoła świata, podczas której stanął na najwyższym szczycie Australii, Górze Kościuszki, a także dotarł za koło podbiegunowe oraz przeszedł Orlą Perć w Tatrach.

Przypisy

  1. „Życie Śródmieścia” gazeta Dzielnicy. [w:] Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy [on-line]. [dostęp 20.09.2024 r.]
  2. Pierwszy dyrektor UCK zdradza swoje plany: "Nie zamierzam uprawiać dziaderstwa" WYWIAD [online], 10.05.2021 r.
  3. Portal Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy [online], 10.05.2021 r.
  4. „Tygodnik Siedlecki”, nr 2, 10-16.01.2018 r., str. 8 [online].
  5. „Życie Śródmieścia”, nr 11, 11.2018 r., str. 10.
  6. Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a [online] [dostęp 02.04.2019 r.].
  7. Strona internetowa Społecznej Akademii Nauk.
  8. Wydawnictwo Prószyński i S-ka – informacja o autorze.
  9. Katalog Biblioteki Narodowej [online].
  10. Katalog Biblioteki Narodowej [online].
  11. Katalog Biblioteki Narodowej [online].
  12. Katalog Biblioteki Narodowej [online].
  13. Katalog Biblioteki Narodowej [online].
  14. Strona internetowa Uniwersytetu Bar-Ilana.
  15. Strona internetowa Forum Dialogu.
  16. Żydzi Łukowa i okolic [online] – strona główna serwisu.
  17. Profil Facebook Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy [online].
  18. Portal Klubu Zdobywców Korony Gór Polski.
  19. Witryna internetowa Krzysztofa Czubaszka.
  20. Rejestr Dzienników i Czasopism.
  21. Portal Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
  22. Société Jules Verne.
  23. Centre International Jules Verne.

Oceń: Krzysztof Czubaszek

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:9