
Samo stwierdzenie “tuning samochodowy” budzi u większości osób raczej negatywne emocje, a przez to wokół tego tematu krąży i narasta wiele skrajnych opinii ludzi, którzy się na tym znają i tych, którzy tak naprawdę nie wiedzą, na czym dokładnie polega ingerencja w moc silnika. Z reguły, po jednej stronie opowiadają się Ci, którzy sądzą, że taki zabieg jest całkowicie zbędny i zbyt bardzo ingeruje w wygląd i działanie pojazdu. Takie osoby, bardzo często za przykład podają niepotrzebną próbę podrasowania zwyczajnego pojazdu, tak aby wykrzesać z niego sportowy charakter. Jednak to nie jedyna strona konfliktu na temat tuningu samochodowego, chociażby dlatego, że coraz bardziej popularny stał się tak zwany chip tuning. Na czym polega ta forma modyfikacji pojazdu i czy warto w nią zainwestować. Te, a także inne ważne kwestie zostaną poruszone w poniższym artykule.
Czym jest chiptuning?
Chiptuning to forma modyfikacji samochodu, która opiera się na elektronicznej ingerencji w oprogramowanie komputera sterującego jednostką napędową w celu zwiększenia jej mocy. Taki zabieg polega na wydobyciu rezerw jakie zostawił producent samochodowy, co związane jest z chęcią zwiększenia trwałości silnika oraz jego ochrony przed awariami i niewłaściwym użyciem. Chip tuning jest w pełni legalny, a jedynie niewielka modyfikacja daje często ogromne efekty. Dzięki dobrze przeprowadzonemu zabiegowi, pojazd może stać się o wiele bardziej dynamiczny, bezpieczniejszy, a do tego będzie spalał mniej paliwa, co przełoży się na niższe koszty utrzymania samochodu. Na chip tuning decyduje się coraz więcej kierowców, jednak to właściciele cięższych aut, jak na przykład kamperów, należą do grupy najbardziej zainteresowanych tą formą modyfikacji. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że pojazdy o większej masie nie posiadają odpowiedniej mocy i momentu obrotowego, aby w bezpieczny i sprawny sposób wykonywać pewne manewry na drodze.
Na czym polega zabieg chiptuningu?
Chip tuning polega na wgraniu programu do sterownika. Jest to dość skomplikowany zabieg, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z tego też powodu, chiptuning należy powierzyć w ręce specjalisty, który będzie wiedział jak w bezpieczny sposób oraz przy zachowaniu określonych norm emisji spalin zmienić ustawienia fabryczne samochodu. Cały proces zaczyna się od diagnostyki stanu technicznego silnika, niezbędnej do wykluczenia wszelkich usterek, które mogłyby doprowadzić do większych awarii. Po odpowiednim rozeznaniu na hamowni, można przejść do modyfikacji, a ta powinna zakończyć się jeszcze jednym testem, który ma na celu sprawdzenie, czy podczas dokonanego chiptuningu osiągnięto zamierzony efekt.
Efekty chiptuningu
Podstawowym i jednym z najbardziej zauważalnych efektów chiptuningu jest fakt, że osiągi silników w znacznym stopniu się zwiększają. W przypadku silników doładowanych jest to o ok. 20%, a w przypadku silników wolnossących o ok. 5 do nawet 10%. Dodatkowo po modyfikacji następuje mniejsze zużycie paliwa, zwiększenie dynamiki i zwrotności samochodu oraz bardziej komfortowe prowadzenie pojazdu.
Chiptuning, wykonany prawidłowo, przez profesjonalistę może przynieść naprawdę spektakularne efekty, ale decydując się na niego musisz być świadomy kilku konsekwencji. Modyfikacje tego typu sprawiają, że samochód jest o wiele wrażliwszy i bardziej wymagający. Należy pamiętać o tym, o czym wcześniej często się zapominało, tj. regularna wymiana olejów, filtrów, części zamiennych, a nawet tankowaniu tylko dobrej jakości paliwa. To tylko tyle i aż tyle. Jeśli wiesz, że temu podołasz to nie ma większych przeciwwskazań, aby wykonać chiptuning pojazdu. Jest to zabieg warty inwestycji, o ile wykona go specjalista, który się na tym zna.
Jeżeli potrzebujesz sprawdzonego zakładu, który zwiększy moc twojego silnika, skorzystaj z usług firmy lukchip.pl. Oferuje ona profesjonalny chiptuning niemal każdej marki samochodu.