
Oficjalna waluta Unii Europejskiej wynika oczywiście z jej historii. Z racji swej powszechności na Starym Kontynencie, nie dziwi, że jest ona jedną z najczęściej wymienianych ze złotówek.
Pierwsze zdanie ze wstępu nie znalazło się tu przypadkowo. Najlepszym tego dowodem niech będzie fakt, że pierwsze myśli nad wprowadzeniem wspólnych dla wielu krajów pojawiły się już w latach 60 minionego stulecia. W pewnym sensie ideę tę determinowały zwiększone kontakty gospodarcze głównie między krajami zachodu Europy. Zamierzenia przełożono na realne działania w tym kierunku, dekadę później. Ten czas możemy więc uznać za początek waluty, jaką znamy dziś. Wprowadzono ją w 1999 roku. Trzeba tu jednak wprowadzić zastrzeżenie. Przez pierwsze dwa lata, obowiązywała ona jedynie jako środek transakcji bezgotówkowych. Taki stan rzeczy zmienił się w 2002 roku. Wtedy możliwość płacenia monetami oraz banknotami euro, zyskali obywatele między innymi takich krajów jak: Włochy, Niemcy czy Austria. Na dziś, takich państw jest w sumie kilkanaście. Tym, który dołączył do niej relatywnie niedawno, jest choćby Chorwacja.
Obecnie w regularnym obiegu mamy do czynienia z banknotami o siedmiu różnych nominałach. Niedługo jednak ta ilość zmniejszy się o jedną z nich. Wszystko dlatego, iż podjęto decyzję o wycofania nominału równemu pięciuset euro. Decyzję tę determinuje się gównie względami bezpieczeństwa. Jako że jest to duży nominał, często finansowano nim też większe transakcje. Jego zniknięcie z rynku ma utrudnić opłacanie stricte nielegalnych działań. Można tu wymienić dla przykładu: handel bronią czy różnego rodzaju przemyt. Wracając jednak do banknotów, które w dalszym ciągu będą używane, mamy do czynienia z następującymi wartościami: 5, 10, 20, 50, 100 i wreszcie dwustu euro.
Dość interesujące w kontekście samych banknotów, jest zamierzenie stojące za ich projektem graficznym. Zgodnie z zamysłem twórców, umieszczono tam budowle, które wyłącznie przypominają te znane z przewodników turystycznych. Pomysł ten w zamierzeniu miał zapobiec faworyzowaniu innego narodu, na tle innych, by nie tworzyć ewentualnych napięć. Zawiera się to także i w tym, że na żadnym z banknotów nie ma wizerunków osób kojarzonych z poszczególnymi regionami świata.
To, co jednak łączy banknoty euro to, to, że systemy zabezpieczeń co jakiś czas są ulepszane. W największym stopniu mają one zapobiegać fałszowaniu poszczególnych egzemplarzy z danego nominału. W tym celu używa się albo specjalnych tworzyw, farb, lub charakterystycznych wzorów, które trudno byłoby podrobić i puścić pieniądze w obieg. Właśnie dlatego, banknoty są wycofywane i zastępowane nowymi. Dobrze jest więc sprawdzić posiadaną gotówkę w tej walucie. Gdy natrafi się na wycofane sztuki, najrozsądniej będzie je wymienić. Taką opcję oferuje naprawdę sporo kantorów w skali całego kraju.
Jeśli w swoich zasobach posiadasz na przykład wycofane funty brytyjskie i nie wiesz co z nimi zrobić, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuje misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.