
Depilacja laserowa to zabieg, który wiąże się z wykluczeniem przeciwwskazań dotyczących wielu aspektów naszego życia. Zanim przystąpimy do tego rodzaju depilacji należy przeprowadzić wywiad z klientem w celu upewnienia się jego prawidłowego stanu zdrowia, który daje możliwość bezpiecznego przeprowadzenia terapii.
Depilacja laserowa a blizna po cesarskim cięciu
Depilacja laserowa to zabieg, którego bezpieczeństwo nakazuje wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Wśród nich wyróżnia się ciążę czy okres karmienia piersią. Jednak czy depilację laserową można przeprowadzać w przypadku blizny po cesarskim cięciu?
Należy podkreślić, że w dzisiejszych czasach znaczna część blizn po cesarskim cięciu nie jest widoczna, a ich gojenie zachodzi szybko i bezpoblemowo. Nie zmienia to jednak faktu, że wymagają one większej uwagii podczas terapii laserowej.
Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
- blizna podczas zabiegu powinna być zabezpieczona opatrunkiem;
- blizny nie zaleca się moczyć, jeśli do tego dojdzie należy wymienić opatrunek na nowy.
Warto podkreślć, że depilacja laserowa nie należy do zabiegów inwazyjnych, w związku z tym nie stanowi ona bezwzględnego przeciwwskazania do zabiegu. Mimo to, jeśli blizna jest stosunkowo świeża warto, aby była osłoniona opatrunkiem podczas zabiegu. Ponadto należy podkreślić, że w znacznej części przypadków depilacji laseowej okolica blizny jest objęta marginesem bezpiecznego odstępu.
Wskazówka
Blizna po cesarskim cięciu wymaga masowania, co zapobiega przerastaniu tkanek. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy unikać dźwigania i chodzenia po schodach, a także zabiegów kosmetycznych w tym miejscu.
Wskazania do depilacji laserowej
- hirsutyzm;
- zapalenie mieszków włosowych;
- podrażnienia po goleniu;
- skłonność do wrastania włosów;
- względy estetyczne – chęć pozbycia się niechcianego owłosienia.
Przeciwwskazania do depilacji laserowej
- mocno opalona skóra;
- ciąża;
- nowotwory;
- choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry;
- samoopalacz, bronzery;
- włosy siwe;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- epilepsję (padaczka);
- metalowe implanty w organizmie;
- karmienie piersią;
- choroby autoimmunologiczne;
- zaburzenia hormonalne;
- tatuaż (w miejscu zabiegu);
- makijaż permanentny, botoks, kwas hialuronowy (w miejscu zabiegu);
- mocne peelingi skóry;
- bliznowce (blizny wykazujące skłonność do przerastania – keloidy);
- cukrzyca (nie leczona).
Podsumowanie
Depilacja laserowa stanowi innowacyjną formę trwałego laserowego usuwania owłosienia. Z jej przeprowadzeniem wiąże się wykluczenie przeciwwskazań, które zapewniają bezpieczeństwo terapii. Wśród nich wyróżnić można między innymi blizny, które nie należą jednak do tak zwanych przeciwwskazań bezwzględnych, w tym również blizny po cesarskim cięciu. Oznacza to, że nawet stosunkowo świeża blizna nie stanowi przeszkody do wykonania zabiegu. Warto podkreślić, że miejsca objęte bliznami nie są poddawane depilacji m.in. dlatego, że w miejscach tych włosy nie pojawiają się.