
W ubiegłym roku wykryto nowy wariant SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii, a eksperci już mogą powiedzieć, że będzie się on rozprzestrzeniał jeszcze szybciej niż dotychczasowy wirus Covid-19. 20 stycznia 2021 roku Laboratorium genXone poinformowało, że nowa odmiana wirusa została wykryta u pacjenta z Małopolski.
Co wiemy o nowej odsłonie koronawirusa?
O nowej odmianie koronawirusa poinformował minister zdrowia Wielkiej Brytanii- Matt Hancock 14 grudnia 2020 roku. Nadano jej oznaczenie VUI-202012/01 i nie wiadomo, czy została ona zmutowana na Wyspach, czy może przybył ona z innego kraju o niższej zdolności do monitorowania wirusa. Na razie wiadomo, że nowy wariant może się rozprzestrzeniać szybciej od swojego poprzednika.
Naukowcy tłumaczą, że mutacja wirusa, to nic nowego. Zdarzyło się to w przeszłości, w przypadku innych chorób. Istnieją już nawet inne formy koronawirusa, ponieważ ten pierwotny, który wykryto w Wuhan, także zmutował, i do Europy trafił pod postacią D614G i stała się ona formalnie globalną formą wirusa.
Co sprawia, że wariant VUI-202012/01 powinien niepokoić?
Przede wszystkim, przez to, że szybciej się rozprzestrzenia, nawet od 50% do 70% szybciej, sprawia, że zastępuję on inne wersie wirusa.
Po drugie, może zawierać substancję, które mogą wpłynąć na wersje wirusa, co pokazują przeprowadzone badania. Niektóre z tych badań wykazały większą zdolność do zakażania komórek. Naukowcy jednak nie wiedzą jeszcze, czy nowa odmiana będzie powodowała większą śmiertelność wśród zakażonych.
Nowy wariant jest niezwykle zmutowany. Określono w niej 17 potencjalnych zmian. Prawdopodobnie jest tak, ponieważ nowy wariant wykryto u pacjenta z osłabionym układem odpornościowym, który nie był w stanie pokonać wirusa i przez to jego organizm był “pożywką” do mutacji wirusa.
Czy szczepionka przeciw COVID-19 zadziała na nowy wariant?
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii, powiedział, że jest małe prawdopodobieństwo by, szczepionka nie zadziałała na nowy wariant koronawirusa, ale naukowcy wolą dmuchać na zimne i jeszcze poczekać na ostateczny werdykt. Jak tłumaczą, szczepionki trenują organizm tak, aby mogły atakować kilka rodzajów odmian, nawet jeśli część z nich zmutowała. Jak również powiedzieli, nawet jeśli mutacja wybierze taki kierunek, aby ominąć działania szczepionki, nowoczesne technologie potrafią udoskonalić lek, by także w takim przypadku zadziałał.
Nowa odmiana w Polsce
Jedno z polskich laboratoriów wykryło szczep koronawirusa B.1.1.7. a zakażony, pochodzi z województwa małopolskiego. Badania niedługo się zaczną, by sprawdzić, jaka jest skala Brytyjskiej formy wirusa oraz jakie może przynieść konsekwencje zdrowotne.
Medycy nie wiedzą skąd dokładnie, wziął się zmutowany rodzaj wirusa w Polsce. Sądzą nawet, że wirus mógł przemieszczać się w obie strony- z zagranicy do Polski jak i z Polski do innych krajów.
Mam nadzieję że nie będzie już więcej żadnych innych wariantów i ta zaraza w końcu sobie pójdzie!