
W marcu potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Od tego czasu liczba osób zakażonych znacznie wzrosła, a sam fakt istnienia pandemii stał się codziennością. Polacy zdążyli przywyknąć do zagrożenia epidemiologicznego i wprowadzonych z tego powodu restrykcji.
COVID-19 wywołany koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega podobnie jak grypa. Chory ma podwyższoną temperaturę, kaszel i duszności. Często dochodzi do tego ogólne osłabienie, biegunka, nudności lub bóle mięśni. Jest jednak pewne grono nietypowych objawów, które pojawiają się rzadziej i nie zawsze mogą przywieść na myśl zakażenie koronawirusem.
4 nietypowe objawy koronawirusa
1. Zapalenie spojówek
To jedna z najczęstszych chorób oczu. Objawia się pieczeniem lub swędzeniem, znacznym zaczerwienieniem, a także silnym łzawieniem gałki ocznej. Zdarza się, że osoba z zapaleniem spojówki cierpi na światłowstręt lub zmaga się z uczuciem ciała obcego w oku.
2. Utrata smaku i węchu
Takie objawy można zaobserwować także podczas przeziębienia lub grypy, jednak w przypadku zakażenia koronawirusem są one o wiele bardziej zaawansowane. Chory nie jest w stanie wyczuć nawet najbardziej intensywnych zapachów, takich jak np. kawa czy perfumy. Podobnie jest z odczuwaniem smaków, nawet te najsilniejsze nie zostaną wyczute przez zakażonego (cytryna, czosnek, pikantna przyprawa).
3. Wysypka
W przypadku zakażenia koronawirusem czasami występuje także wysypka. Najczęściej pojawia się w okolicach dłoni i stóp w formie drobnych krostek lub przebarwień skórnych. Swoim wyglądem przypomina uczulenie, dlatego z reguły bywa bagatelizowana i niełączona z możliwością zakażenia COVID-19.
4. Utrata mowy lub zdolności ruchowych
To grupa objawów koronawirusa, które klasyfikowane są jako najpoważniejsze. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, oczywiście w formie teleporady.
Koronawirus nie jest do końca znany lekarzom i naukowcom, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i nie bagatelizować żadnych objawów, nawet tych najmniej prawdopodobnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz w czasie teleporady może skierować nas na wykonanie testu. Do czasu jego wyk
co do wysypki to nie wiem, ale dzień przed tym jak się dowiedziałem że jestem zarażony to byłem bardzo osłabiony