Henryk Marian Tomasik, urodzony 4 stycznia 1946 roku w Łukowie, to wybitna postać w społeczności katolickiej. Jest polskim duchownym rzymskokatolickim oraz doktorem nauk filozoficznych. W swojej karierze pełnił wiele istotnych ról, w tym biskupa pomocniczego siedleckiego od 1993 do 2009 roku.
Po zakończeniu swojego zadania w Siedlcach, od 2009 do 2021 roku pełnił funkcję biskupa diecezjalnego w Radomiu. W ostatnich latach, od 2021 roku, nosi tytuł biskupa seniora diecezji radomskiej, co podkreśla jego ciągły wkład w życie duchowe lokalnej społeczności.
Życiorys
Henryk Tomasik przyszedł na świat 4 stycznia 1946 roku w Łukowie. W okresie swojej edukacji uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie, gdzie w 1963 roku z powodzeniem zdał egzamin dojrzałości.
W latach 1963–1969 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym im. Benedykta XV w Siedlcach. Jego kariera studencka została jednak przerwana przez represje ze strony komunistycznych władz, które dotknęły Kościół. W tym okresie został wcielony do Jednostki Zmotoryzowanej w Kołobrzegu, gdzie stacjonował razem z Sławojem Leszkiem Głódziem. Po złożeniu przysięgi wojskowej i z powodu problemów zdrowotnych, wrócił do seminarium.
Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1969 roku w katedrze w Siedlcach z rąk biskupa diecezjalnego siedleckiego Jana Mazura. Już w 1971 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu etyki, kształcąc się na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1974 roku uzyskał magisterium. Kolejnym krokiem były studia, które kontynuował w Lublinie do 1984 roku, gdzie na podstawie dysertacji pt. „Osoba jako byt i norma w filozofii kard. Karola Wojtyły” obronił doktorat w dziedzinie filozofii teoretycznej.
W latach 1969–1971 był wikariuszem w parafii Radoryż Kościelny. Tomasik był również jednym z założycieli i pierwszym kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej w Siedlcach, który rozpoczął działalność w 1981 roku. Organizował w mieście Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz pełnił rolę współorganizatora Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, której kierownikiem był od 1981 roku, a od 1983 roku prowadził grupę akademicką. Jako korespondent Biura Prasowego Episkopatu Polski, zajmował się także kierowaniem działem religijnym prasy lokalnej i był asystentem kościelnym pisma „Nowe Echo Podlasia”. W 1988 roku, na nominację prymasa Józefa Glempa, został cenzorem pism sługi Bożego księdza Ignacego Kłopotowskiego.
W 1989 roku, jako członek Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego, uzyskał godność kanonika honorowego, a w 1992 roku stał się kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Siedleckiej. Tomasik pełnił ważne funkcje jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, gdzie prowadził zajęcia z zakresu etyki, teodycei, filozofii religii, antropologii i katolickiej nauki społecznej. Uczył również konwersacji dla studentów oraz organizował spotkania modlitewne i biblijne.
W 1992 roku, 21 listopada, papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, przyznając mu stolicę tytularną Fornos Minore. Biskupią konsekrację przyjął 6 stycznia 1993 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie, z rąk samego Jana Pawła II, któremu towarzyszyli arcybiskup Giovanni Battista Re oraz arcybiskup Justin Francis Rigali. Po objęciu funkcji biskupa przyjął dewizę „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje), nawiązując do modlitwy Ojcze Nasz. Ostatecznie, 19 stycznia 1993 rozpoczął działalność biskupią w diecezji siedleckiej, kiedy to objął stanowisko wikariusza generalnego.
W latach 1993–1996 pełnił funkcję dyrektora Diecezjalnego Kolegium Teologicznego w Siedlcach. Zasiadał w Wydziale Nauki Katolickiej, był członkiem Komisji Diecezjalnego Funduszu Interwencyjnego oraz Sekretariatu II Synodu Diecezjalnego. Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Wincentego Lewoniuka oraz 12 jego towarzyszy z Pratulina. W 1999 roku współorganizował wizytę Jana Pawła II w Siedlcach podczas jego podróży apostolskiej do Polski.
16 października 2009 roku papież Benedykt XVI mianował go na stanowisko biskupa diecezjalnego diecezji radomskiej, którą kanonicznie objął 12 listopada 2009 roku, a dwa dni później miał miejsce ingres do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. W 2010 roku założył Diecezjalny Zespół Wdrażania Programów Pomocowych oraz wznowił prace II Synodu Diecezji Radomskiej w 2012 roku. Podjął decyzję o ustanowieniu św. Bartłomieja patronem powiatu opoczyńskiego i zainicjował cykliczne Apel Młodych we wrześniu, organizując także odczytywanie katechez liturgicznych w kościołach diecezji. 4 stycznia 2021 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację. Do momentu wyznaczenia jego następcy, Marka Solarczyka, 8 stycznia 2021, pełnił funkcję administratora diecezji.
W Konferencji Episkopatu Polski zajmował różnorodne funkcje, będąc delegatem ds. Światowych Dni Młodzieży od 1995 roku, a także krajowym duszpasterzem młodzieży w latach 1998–2015. Przez wiele lat brał aktywny udział w różnych komisjach, w tym Komisji Wychowania Katolickiego oraz Rady ds. Rodziny. Tomasik organizował także spotkania dla duszpasterzy w ramach Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, a także głosił katechezy w trakcie spotkań z młodzieżą.
Jako współkonsekrator brał udział w sakrach biskupów pomocniczych siedleckich – Piotra Sawczuka (2013) oraz Grzegorza Suchodolskiego (2020). Uczestniczył także w sakrze biskupa pomocniczego radomskiego Piotra Turzyńskiego (2015).
Według niektórych doniesień medialnych, Stolica Apostolska wskazała, że Henryk Tomasik dopuścił się zaniedbań związanych z nadużyciami seksualnymi podległego mu duchownego na szkodę osób małoletnich. W związku z tym, nałożono na niego trzyletni zakaz uczestnictwa w publicznych celebracjach w diecezji radomskiej oraz zobowiązano do wpłaty darowizny na rzecz Fundacji św. Józefa.
Odznaczenia i wyróżnienia
Postanowieniem prezydenta RPLecha Kaczyńskiego z dnia 23 marca 2009 roku, Henryk Tomasik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie przyznano mu za zasługi w działalności na rzecz kraju.
W 2018 roku nadano mu medal Bene Merenti Civitas Radomiensis, co stanowi dowód uznania jego pracy i osiągnięć w regionie radomskim. Dodatkowo, w 2015 roku, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, co jest znaczącym uznaniem w świecie akademickim.
W roku 2014, Henryk Tomasik został również włączony do konfraterni zakonu paulinów, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność religijną i społeczną, a także dalszy rozwój jego duchowych poszukiwań.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Andrzej Kiciński (teolog) | Grzegorz SuchodolskiOceń: Henryk Tomasik