Grzegorz Suchodolski


Grzegorz Suchodolski, który przyszedł na świat 10 listopada 1963 roku w Łukowie, to postać znana w polskim Kościele katolickim. Jest on duchownym rzymskokatolickim, a od 2020 roku pełni funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej.

Jego kariera duchowna, a także zaangażowanie w życie kościelne przyciągają uwagę wielu wiernych oraz osób interesujących się działalnością Kościoła w Polsce.

Życiorys

Grzegorz Suchodolski, urodzony 10 listopada 1963 roku w Łukowie, rozpoczął swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Po ukończeniu liceum, w latach 1982–1988, kształcił się w Seminarium Duchownym w Siedlcach, gdzie 11 czerwca 1988 roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk biskupa diecezjalnego Jan Mazura. Został inkardynowany do diecezji siedleckiej.

W międzyczasie, w latach 1990–1996, odbył studia z katolickiej nauki społecznej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył z tytułem licencjata. Po powrocie do Polski, w latach 1988–1990, pracował jako wikariusz w parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach, jednocześnie pełniąc ważną rolę zastępcy moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie.

Podczas nauki w Rzymie, Grzegorz Suchodolski został duszpasterzem Polaków w Ostii oraz współpracownikiem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W 1996 roku objął stanowisko duszpasterza akademickiego w Siedlcach, przy Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej (późniejszej Akademii Podlaskiej). Jego kariera duszpasterska w diecezji siedleckiej przyspieszała, gdy w latach 2001–2006 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży.

W kolejnych latach, Grzegorz Suchodolski był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Korony Polski w Kopciach (2006–2010), a następnie, w latach 2016–2020, proboszczem parafii katedralnej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach. Dodatkowo, był także dziekanem dekanatu Siedlce i działał w kolegium konsultorów, radzie kapłańskiej oraz diecezjalnej radzie duszpasterskiej.

W 2015 roku, Grzegorz Suchodolski został kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej, natomiast w 2018 przeniesiono go do Kapituły Katedralnej w Siedlcach, gdzie otrzymał godność kanonika penitencjarza. Od 1996 do 2016 roku pracował także jako dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, gdzie koordynował pobyt Polaków na dziewięciu spotkaniach z papieżami.

Od 2014 do 2016 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Na mocy decyzji papieża Franciszka, 16 kwietnia 2020 roku został prekonizowany na biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej z tytularną stolicą Mesarfelta. Jego święcenia biskupie miały miejsce 1 czerwca 2020 roku w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach, a głównym konsekratorem był Kazimierz Gurda, biskup diecezjalny siedlecki.

W ceremonii uczestniczyli również współkonsekratorzy, arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz biskup diecezjalny radomski Henryk Tomasik. Grzegorz Suchodolski przyjął zawołanie biskupie „Iesum Christum praedicare” (Głosić Jezusa Chrystusa). W ramach Konferencji Episkopatu Polski, w 2020 roku, został zatwierdzony jako członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a w 2021 roku wszedł w skład Rady Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej oraz Rady Programowej KAI.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Henryk Tomasik | Andrzej Kiciński (teolog)

Oceń: Grzegorz Suchodolski

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:14